zamiana transformatorów

Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór:

Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego.
Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego.
Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego.

Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi).

Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie).

Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym.

Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór: Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator

Do czego używa się transformatora?

zamiana transformatorów Transformator poprzez przeniesienie prądu drogą indukcji umożliwia zmianę napięcia, co jest używane i wykorzystywane w sieciach wysokiego napięcia.
Zadaniem takiego transformatora jest dostosowanie napięcia, najczęściej obniża je, do danego odbiornika, zwłaszcza przy przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości.
Z drugiej strony w elektrowniach stosuje się specjalny rodzaj transformatorów, które zamiast zmniejszać napięcie, podwyższają je z poziomu generatorów do poziomu sieci przesyłowej. Można więc ogólnie powiedzieć, że transformatorów używa się w celu zmiany napięcia z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, urządzenia te mogą zarówno zmniejszać te napięcie, jak i je podwyższać.

Kiedy powstał pierwszy transformator?

Kiedy powstał pierwszy transformator? Powstanie tego urządzenia jest związane z historią napięcia przemiennego, w 1820 roku odkryto pole magnetyczne wokół płynącego prądu, a w 1830 roku dokonano odkrycia indukcji elektromagnetycznej.

Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć.

W ciągu kilkunastu kolejnych lat zaczęto coraz bardziej ulepszać i doskonalić narzędzie zwane transformatorem, zmieniając jego budowę i wynajdując nowsze zastosowania.

Tak właśnie w 1884 roku zbudowany przez braci Hopkinsów transformator posłużył jako wzór tych produkowanych dzisiaj, z zamkniętym magnetowodem, co poprawiło parametry pracy transformatora. .
Dodane: 30-11-2018 01:07

Tagi: transformator elektryka energia prąd przemysł

zamiana transformatorów